żółte kółko, symbol perspektywy Idei

Twój Styl Myślenia FRIS® to jedna z czterech różnych perspektyw poznawczych. Wizjoner to osoba z perspektywą Idei – cechuje ją wychodzenie poza obecny stan rzeczy, odbierany jako tylko jedna z możliwości. Wynika to ze swobodnego podważania obecnych i odkrywania nowych zależności. Poczytaj, co Wizjoner mówi sam o sobie.

Dlaczego zdecydowałaś się na badanie?

Trzy lata temu brałam udział w spotkaniu w ramach Festiwalu FRIS®, który miał na celu promocję narzędzia. Rozmawialiśmy o tym, jak wykorzystać swój potencjał w życiu osobistym i zawodowym. Warsztaty i samo badanie tak mi się spodobały, że zdecydowałam się wypełnić kwestionariusz.

I co Ci wyszło? Jaki jest Twój Styl Myślenia i Styl Działania?

Jestem Wizjonerem Entuzjastą.

Jaki jest wg Ciebie Wizjoner? Jakie ma predyspozycje i atuty?

Wizjoner ma perspektywę idei, zatem patrzy na problemy z lotu ptaka. Czytałam kiedyś, że widok przypomina ten z samolotu, kwadrans przed lądowaniem na lotnisku dużego miasta – widać układ budynków i sieć ulic, ale nie widać poszczególnych kawiarenek i przechodniów. Męczy mnie zatem patrzenie pod mikroskopem i nieskończone przyglądanie się każdej sprawie. Perfekcjonizm to nie moja bajka.

Wizjoner to osoba bardzo kreatywna, często bujająca w obłokach, czasami oderwana od rzeczywistości. Generator pomysłów, ale niekoniecznie ich realizator. Niestety często także słomiany ogień.

Jak wykorzystujesz swoje mocne strony w życiu prywatnym?

Rzeczywiście na każdy problem mam wiele rozwiązań. Mam dziesiątki pomysłów na wykorzystanie wolnego czasu, a nawet na biznes, choć większość szybko znika i muszę się naprawdę zmobilizować do wybrania jakiejś opcji i jej realizacji. Najlepiej to widać przy planowaniu wakacji – końca nie widać! Chciałabym być wszędzie i robić wszystko, połączyć zwiedzanie z nurkowaniem, żeglowaniem, plażowaniem, lekturą i nie wiem, czym jeszcze. Czytam trzy książki naraz i wiecznie mnie nosi. Nie potrafię się skupić przez półtorej godziny na filmie, gdy oglądam go w domu, bo mam siedem innych pomysłów na spędzenie wolnego czasu. Jedno jest pewne – nie ma nudy!

A w życiu zawodowym?

Pracuję jako analityk, co na pierwszy rzut oka mocno kłóci się z moimi naturalnymi predyspozycjami. Nie mam zacięcia ani talentu, by poszukiwać grosza w księgowości czy dziury w całym. Patrzę ogólnie na trendy i podejmuję na tej podstawie właściwe decyzje. Nie potrzebuję jakoś szczególnie głęboko grzebać w danych. W samych analizach kręci mnie natomiast tworzenie nowego. Lubię malować raporty i wymyślać ich zakres, a następnie je automatyzować, by uniknąć rutyny przy comiesięcznym odświeżaniu danych.

Dodatkowo, swoją kreatywność wykorzystuję prowadząc szkolenia w korporacji i poza nią. Nadmiar pomysłów powoduje, że coraz trudniej przychodzi mi zmieszczenie się w wyznaczonym czasie i moje szkolenia bez przerwy ewoluują, bo nowe elementy muszę wprowadzać w miejsce starych. Ale czy to źle? Przecież bardzo to lubię 🙂

Jak sobie radzisz ze słabościami, które wynikają z Twojego Stylu Myślenia?

Obok predyspozycji Wizjonera mam talent osiągania, więc zdarza mi się mocno pchać sprawy do przodu. Z naciskiem na „zdarza się” 🙂 Jak już mówiłam, pomysłów nie brakuje, więc moje życie to dokonywanie wyborów i samodyscyplina. Bez nich ani rusz! Wykorzystuję też „motywację zewnętrzną” czyli bliskich mi ludzi, którzy wiedzą o moich marzeniach i planach, i mają moc mobilizowania mnie do działania. Największym wsparciem jest moja siostra, prawdziwy Zawodnik. Imponuje mi konsekwencją i zacięciem, i czasami udaje mi się wziąć z niej przykład.

Czy było w wynikach coś, co Cię zaskoczyło?

Nie, ale wiele rzeczy się wyjaśniło. Zrozumiałam, na przykład, dlaczego jako dziecko bawiłam się tak, a nie inaczej, bardziej wykorzystując wyobraźnię niż zabawki. Dlaczego dokonałam w życiu takich, a nie innych wyborów, jeśli chodzi o studia czy pracę. Wbrew pozorom Wizjoner (i humanista) może skończyć ekonometrię albo – jak twórczyni narzędzia – być doktorem informatyki. No i pracować jako kompetentny analityk.

Czy po badaniu zaszły w Twoim życiu jakieś zmiany? Jakie?

Tak. Odkryłam, że mogę wykorzystać narzędzie do swoistego „coming out” w moim departamencie. Zorganizowałam FRISowe szkolenie dla całego zespołu i objawiłam się jako Wizjoner. Zaskoczyłam wiele osób, bo jednak byłam postrzegana przez pryzmat swojego stanowiska i zakresu obowiązków.

Po szkoleniu przygotowałam kompletną koncepcję pracy teamu, w którym pracowałam i w którym były obecne wszystkie cztery Style Myślenia. Pomysł nie został wdrożony z powodu zmian organizacyjnych w firmie, ale się spodobał i po części umożliwił mi pozostanie w Marketingu.

Teraz FRIS® wpływa na moje życie nieco bardziej, ponieważ spełniłam swoje marzenie o byciu Trenerem i Partnerem, by móc prowadzić badanie i konsultacje kolejnym osobom i zespołom. Właśnie startuję, więc… trzymajcie kciuki! 🙂

Dziękuję za rozmowę!

Kolejne kroki:
zamów badanie
✅ przeczytaj inne artykuły związane z Modelem FRIS®
✅ przejrzyj najczęściej zadawane pytania
✅ zajrzyj na stronę FRIS® po więcej informacji