Jadwiga Korzeniewska, „Ograć nawyki”.

okładka książki "Ograć nawyki"

Polecaną dziś książkę czytałam już jakiś czas temu, ale chętnie do niej wracam. To, co mnie początkowo zaintrygowało i zachęciło do zakupu, to podtytuł „Jak zastosować mechanizmy gier w procesie zmiany osobistej”. Nie gram w żadne gry, więc nie miałam żadnego pomysłu, o jakie schematy chodzi. Czym jest zatem „gra w nawyki”?

Najpierw kilka słów o autorce. Jadwiga jest trenerką specjalizującą się w zmianie osobistej ze szczególnym naciskiem na nawyki. Organizatorką wydarzeń poświęconych rozwojowi w życiu prywatnym oraz zawodowym (etatowym i biznesowym). Fantastyczną osobą, która z sukcesem prowadzi Laboratorium Zmieniacza. Miałam okazję ją spotkać, a poza tym lubię jej newsletter i bloga, zatem z przyjemnością sięgnęłam po książkę, a w kolejce do czytania czeka kolejna.

Ogrywanie nawyków to bardzo ciekawa strategia, która polega na napisaniu dla siebie gry. Wciągającej, emocjonującej i – co najważniejsze – własnej, idealnie dopasowanej, wręcz skrojonej na miarę. Autorka najpierw tłumaczy, dlaczego mózg lubi nawyki i dlaczego tak trudno je zmieniać, a dopiero potem przechodzi do poszczególnych etapów projektu. Kolejne rozdziały opisują m.in. określanie gry w czasie, odwoływanie się do swoich wartości, jasne stawianie celów, punktację, nagrody i zasady gry. A następnie pokazanych jest kilka przykładów gier, które mogą się stać inspiracją dla kolejnych czytelników i kolejnych Zmieniaczy. I wszystko to Jadwiga pisze z ogromną dawką humoru, dzięki czemu tekst świetnie się czyta.

Teraz czeka mnie trochę pracy z napisaniem swojej rozgrywki. Okazja jest znakomita, bo zbliżają się moje urodziny, które od jakiegoś czasu są dla mnie okazją do podsumowań i planów. Wartości już przeanalizowane, cel właśnie się konkretyzuje. Trzymajcie kciuki! I pozwólcie Jadwidze namówić Was na taki sam eksperyment.

Kolejne kroki:
✅ pobierz fragment książki w PDF
✅ kup książkę / e-book / audiobook czytany przez autorkę
✅ przeczytaj inne recenzje książek dostępne na stronie