W swojej książce „Taka praca nie ma sensu” Tony Schwartz pisze o pułapce, w jaką wpadamy w dzisiejszym, mocno spieszącym się świecie – o tym, że pracujemy coraz więcej i coraz szybciej, a w dodatku ciągle coś nas rozprasza. Pośpiech nie dotyczy tylko życia zawodowego, bo prywatnie też mamy coraz więcej do zrobienia, odwiedzenia, zobaczenia. Nie mamy więc czasu, by:

✅ zrobić sobie przerwę od pracy i odpocząć,
✅ pozwolić sobie na kreatywność,
✅ poprawić koncentrację,
✅ realizować swoje pasje,
✅ spojrzeć z boku i zastanowić się, czy nasza gonitwa ma sens.

W kolejnych rozdziałach książki czytamy o 4 źródłach energii, o które warto zadbać, by żyć, pracować i funkcjonować lepiej.

Źródło 1 to energia z ciała, a zatem zadbanie o zbilansowaną dietę, dobry sen, odpoczynek w ciągu dnia oraz o aktywność ruchową, którą lubisz. To potrzeba równowagi, balansu, regularnej regeneracji i troski o siebie.

Źródło 2 to energia z emocji – unikanie tzw. wampirów energetycznych i malkontentów oraz mediów informacyjnych nakierowanych zwykle na mało pozytywne wiadomości. To także dbałość o relacje z bliskimi, miłość, udany związek. To potrzeba bezpieczeństwa, poczucie, że ktoś nas ceni za to, kim jesteśmy, że na kogoś możemy liczyć.

Źródło 3 to energia z umysłu. Aby o nią dbać warto dużo czytać i słuchać wartościowych treści, inspirować się pozytywnymi ludźmi, zaprzęgać mózg do nauki języków obcych albo do rozwiązywania krzyżówek. To potrzeba samorealizacji, wykorzystywania swoich talentów oraz umiejętność koncentrowania się w danej chwili na jednej rzeczy.

Źródło 4 to energia z ducha. Wiara, choć niekoniecznie religia. Świadomość, że jest coś więcej niż nasza sfera fizyczna i psychiczna. Tu mieszczą się Twoje wartości. To potrzeba znaczenia i uznania, a także poczucie sensu, o którym Victor Frankl pisze: „Dążenie do znalezienia w życiu sensu jest u człowieka najpotężniejszą siłą motywującą”.

Jak dbasz o swoją energię? Czy w którymś obszarze potrzebujesz wsparcia? Jestem tutaj dla Ciebie.