W niedawno opublikowanym artykule Przygotuj się do zmiany, czyli trening mentalny w pigułce pisałam o tym, jak pomagam osobom niespełnionym w pracy, które jeszcze nie do końca wiedzą, jakiego innego zajęcia poszukać. Problem wyboru własnej, przynoszącej satysfakcję drogi zawodowej nie dotyczy jednak tylko osób już pracujących.

Coraz częściej trudność z podjęciem decyzji co do swojej przyszłości mają ludzie młodzi. Wynika to z co najmniej kilku przyczyn.

Po pierwsze, współczesny świat oferuje mnóstwo możliwości, które stają się jednocześnie coraz bardziej dostępne. To powoduje problem z wyborem i poczucie straty, bo nie da się uczyć i studiować wszystkiego. Istnieje zatem duża szansa, że młoda osoba pójdzie na studia, które wybrała najbliższa przyjaciółka, najlepszy kolega lub większość osób w klasie.

Po drugie, system edukacji nie sprzyja poznawaniu swoich mocnych stron, których świadomość istotnie wspiera wybór przyszłego zajęcia. Korzysta z przysłowiowego czerwonego długopisu, by wytykać błędy, zamiast zielonym chwalić coś, co zostało zrobione dobrze.

Po trzecie, nauczanie niestacjonarne wiąże się z ograniczeniem lub brakiem bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami, czego efektem jest uboższa wiedza nie tylko o innych, ale i o sobie. Niestety fizyczna obecność w szkole także nie oznacza, że młodzi ludzie sprawnie budują relacje. Na przerwach częściej są wpatrzeni w smartfony niż zasłuchani w siebie nawzajem.

A po czwarte, coraz nowsze i coraz bardziej popularne media społecznościowe są pełne pięknych sylwetek i wszechstronnych celebrytów, co powoduje problem z poczuciem własnej wartości i w efekcie niższą pewność siebie. Porównywanie siebie do innych staje się coraz bardziej powszechnym i szkodliwym nawykiem oraz pożywką dla wewnętrznego krytyka.

Wsparcie trenera mentalnego i eksperta mocnych stron

Odpowiedzią na powyższe wyzwania jest program pracy z młodą osobą mający na celu m.in.:
✅ Odkrycie, co jej dobrze wychodzi, co jest dla niej naturalne, w jakich działaniach dobrze się czuje i kiedy jest tak bardzo zaangażowana, że zapomina o otaczającym ją świecie.
✅ Zbudowanie przekonania, że nikt nie jest gorszy ani lepszy, bo każdy ma swoje talenty i predyspozycje, które można efektywnie wykorzystywać w swoim życiu, nauce i pracy.
✅ Analizę wartości, mocnych stron i predyspozycji z wykorzystaniem dostępnych na rynku narzędzi.
✅ Rozmowę o możliwej dalszej drodze edukacyjnej i zawodowej na podstawie wyników analiz.
✅ Wspólne wypracowanie dobrych nawyków, które mają pozytywny wpływ na poczucie własnej wartości i pewność siebie, a także poznanie metod na radzenie sobie ze stresem czy na lepszą koncentrację.

Serdecznie zapraszam do kontaktu.